Darmowe gry Hot Spot 77777
Darmowe gry Hot Spot 77777
Istniejące różnice między światem IT i OT nie pozwalają na jednolite podejście do tworzenia cyberbezpieczeństwa. Stąd pojawia się potrzeba kształcenia specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa przemysłowego, którzy będą w stanie zrozumieć specyficzne zagrożenia dla tej branży, będą znali skuteczne metody zabezpieczeń oraz umieli je wdrożyć w środowiska przemysłowe. – Nowe studia podyplomowe „Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i kluczowej w zakresie systemów przemysłowych Operational Technology (OT)” to pierwsza tego typu oferta w Polsce. Jest odpowiedzią Politechniki i firm, specjalizujących się w tym obszarze, na wyzwania czasów, wymagania unijne i pilne potrzeby kadrowe państwa i gospodarki – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.
- Roku wyróżniona w Ogólnopolskim Programie Promocji Studenckiego Ruchu Naukowego „StRuNa”.
- To rola inżynierów budownictwa, ale i specjalistów innych branż – hydrologów, geotechników, których również nie brakuje w polskich ośrodkach naukowych.
- Jesteśmy dumni z tego, co już osiągnęli.
- Umiejętności w zakresie nowoczesnych technik laboratoryjnych, mikrobiologii przemysłowej, procesów biotechnologicznych w przemyśle oraz szeroko rozumianej inżynierii i technologii chemicznej.
- Co dokładnie dzieje się ze stalą nierdzewną podczas jej odkształceń, jakie zachodzą w temperaturze -269oC?
Wojciech Bobek z Katedry Architektury Krajobrazu w Zespole do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów
Prof. Andrzej Szarata podkreśla, że wspieranie rozwoju małopolskiego transportu kolejowego to wieloaspektowe Plinko z crypto wyzwanie. Gdy do tego dodamy reaktywowane linie kolejowe w Krakowie, będziemy mieć bardzo dobrze rozbudowany system kolei regionalnej w województwie. Dopiero tak działający system może dobrze odpowiadać na potrzeby mieszkańców i gości Małopolski, w tym np. Stanowić przeciwwagę dla transportu samochodowego. Stworzenie takiego sprawnie działającego regionalnego systemu transportu to nie tylko wyzwania finansowe, ale też infrastrukturalne, logistyczne, organizacyjne.
Dzień Wynalazków na Politechnice Krakowskiej. Poznaj rozwiązania, które zmieniają świat!
Kasper Jakubowski (PK) wyszedł z kolei od projektu europejskiego rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, aby omówić możliwość inicjowania mikroprojektów renaturyzacji, skierowanych do mieszkańców w skali ulicy, parku, osiedla. Chodzi o działania, które mają na celu odbudowę zdegradowanych ekosystemów i ich funkcji. Dlatego młody zespół naukowców pod kierunkiem Dagmary Słoty zabiera się do pracy. Badacze skupiają się nad technologią, która umożliwia wydrukowanie spersonalizowanych implantów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niezbędny jest jednak do tego odpowiedni materiał, który może być bezpiecznie wszczepiony do organizmu.
– Po udanej ostatniej ewaluacji otrzymaliśmy z ministerstwa nauki zaproszenie do podjęcia takich starań. Chcemy podjąć rękawicę i w 2026 roku przystąpić do kolejnego konkursu na uczelnie badawcze. Pracujemy nad nową strategią naukowego rozwoju i ewolucyjnie chcemy się zmieniać, by zdynamizować aktywność badawczą, a w dydaktyce mocniej postawić na nowoczesne narzędzia i metody kształcenia – mówi rektor PK. Uczelnia mocniej postawi też na umiędzynarodowienie, rozwijając m.in. Współpracę w ramach Uniwersytetu Europejskiego STARS EU oraz wychodząc z promocją swoich technologii i badań za Ocean – w ramach Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepeneurship.
Osoba, która uzyska drugi wynik wśród uczniów, otrzyma 80 punktów, a trzeciemu pod względem wyniku uczniowi przyznanych zostanie 60 punktów. Każdy z czworga pozostałych uczniów otrzyma 50 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Szczegóły dotyczące przyznawania punktów i ich liczby zawarto w regulaminie. Wszystkie pytania i zagadnienia, z którymi uczestnicy spotykają się w ramach kolejnych etapów rywalizacji, opracowywane są w oparciu o wykaz odpowiednio dobranej literatury.